Fästena till motorn är nu målade.
Och med lite trix och fix så har vi baxat ner durkarna i maskinrummet för att kolla att måtten stämmer innan vi börjar måla och fernissa dessa.
Durkarna ovanför propelleraxeln är uppdelade i tre sektioner varav den mittersta går att lyfta för att komma åt för tillsyn.
-Oops! Där tappade Tjoppe ner arbetshandsken i kölsvinet. En dubbel vikpiruett på tio poäng och så var den uppfiskad.
Det här blir ju bra konstaterar Tjoppe. Helena ligger på däck ovanför motorn och fotar. Nu ska durkarna upp ur maskinrummet igen för transport till verkstan där vi ska färdigställa dem. Vi konstaterar glatt att detta blir fint som fisken.
Efter att vi varit förbi verkstan så åkte vi hem och åt sedvanlig torsdagsmat – ärtsoppa och pannkaka.
Slaget om durken – durkslaget!
Tjoppe och Helena
En varm hälsning till er båda två från familjen Hoppsan i Bollebygd. Nu MÅSTE vi snart ses….Kram!
GillaGilla