(…är på plats och vi är än lite närmare avsegling!)

Vi kommer allt närmare dagen då vi kan släppa på våra förtöjningar för att segla ut och iväg. Solen skiner varm och skön. I kortärmat och med uppkavlade byxor hoppar vi runt och vi upplever något slags vårrus, det känns underbart.
Med vindstilla dagar så passade det perfekt att återmontera storseglet, nu med nya travare (de där plastmojängerna som håller seglet fast i mast och bom). Därefter kunde vi påbörja det spännande projektet med att se om vårt egensydda segelkapell passade. Vi kunde ju inte till hundra procent veta, då vi inte hade Wilma med till Sverige och kunde mäta så fort nya frågor kom upp. Vi har ju dessutom gjort några ändringar mot det förra.
Dels så öppnas numera blixtlåset från masten och akterut längs med bommen, medan blixtlåset fungerade precis tvärt om tidigare. Det nya segelkapellet har blixtlåset delbart, så man kan dela på tygstyckena helt. Fästena till densamma, de som sitter under seglet men på ovansidan av bommen hade tidigare vred, medan vi nu har öljetter med snören att fästa. Denna lösning föredrar vi då vreden tidigare gnagde mot bom och segel.
Den största skillnaden mot förut är dock val av tyg, detta är det starkaste och bästa kapelltyg som går att finna på marknaden (Sandatex Kapelltyg). Långt ifrån det billigaste då det är tillverkat i Sverige, i Borås såklart. Medan det på marknaden har blivit vansinnigt populärt med tyget Sunbrella, som man köper för en spottstyver jämförelsevis. Men så är hållbarheten därefter. Vårt förra segelkapell var inte alls så gammalt, det hade en fyra år på nacken. Men sol och vind åt fort upp tyget och senaste halvåret så var kapellet lika starkt som hushållspapper, det vill säga NADA.
När vi satte upp vårt nya fina segelkapell så jublade vi, det satt som en smäck! Trots att vi är amatörer på att malla och sy så hade vi ju en expert vid vår sida, Kaptens pappa Felix i Lysekil. Han har en otroligt lång erfarenhet så utan honom hade vi inte fått samma resultat vill vi lova. Han ser saker som inte vi ser…och gubben har alltid rätt!

Det känns enormt bra med nytt segelkapell, ryggstöd, rattskydd och övriga instrumentskydd. Nu kan vi segla tryggt och länge precis där vi vill – förutsatt att det finns vatten!
Skepp o Hoj!
Fler fotografier från dagen…

















Hej på Er.Att tillverka ett kapell till en segelbåt gjorde Ni jättebra men att tillverka ett kapell för kyrkliga ändamål tar nog lite längre tid, men båda är nog gjorda för att dölja någonting. Fniss,fniss. Kram FELIX
GillaGilla
Ja så sant som det är sagt…hellre fixar vi kapell till båt än kyrka, den saker är klar. Kyrkor är så vansinnigt opraktiska att segla iväg på havet i. Fniss fniss!
GillaGilla
Så söt Styrman Pimpsten är i sin nya svarta top. Puss och kram
GillaGilla
Visst e hon söt, hon gillar den svarta toppen. Puss o kram
GillaGilla