Något är sjukt

Vi har ju valt att prioritera tid och hälsa i våra liv framför prylar och stress. Det är långt ifrån alla som har möjlighet att kunna göra sådana val i livet. Vi har tur. Och vi är tacksamma för det. Förvisso bor och lever vi enkelt o trångt, men samtidigt fritt och okomplicerat. Man kan inte få allt. Men nu har vi återigen fått lite bekräftelse på att vårt val känns rätt. Tjoppe sprang på en föredetta kollega. Han fick då höra att tre av hans kollegor (av nio) drabbats av hjärnblödning, och ett par uppå det drabbats av stressrelaterad ohälsa. Det kan i och för sig vara en slump. Eller så inte. Vårt tempo i samhället idag är för många ett gissel. Säkert inte inom alla yrkeskategorier, men det är tuffare inom vissa. Det är för många svårt att få till livspusslet, där den nödvändiga återhämtningen uteblir.
 
Vi misstänker även att det är något annat i vårt västerländska leverne som ställer till det med vår hälsa. Processad och industriellt framställd mat, en massa skräp i form av läsk och godis, e-tillsatser, pencillin i djurfoder (förbjudet inom eu men inte på andra platser). En rad sjukdomar har en oroväckande utveckling. Sjukdomar som var högst ovanliga i början på 1900-talet. Dessa välfärdssjukdomar minskade under andra världskriget när det var ransonering på bland annat socker. För att sen öka igen. Och den stora boomen började på 80-talet när lightprodukter dök upp i mathyllorna, reklam om att 6-8 skivor bröd per dag skulle ätas per person samt att hushållen fick bättre ekonomi så man kunde äta lördagsgodis flera dagar i veckan. Till det en matindustri där vi inte längre åt mat (som tidigare) från lokalproducerade råvaror framställda ur liten skala. Sockersjuka (Diabetes typ 2), Alzheimer (Diabetes typ 3) och Cancer ökar nu lavinartat. (titta gärna på en föreläsning av Professor Ingemar Ernberg på You-tube ”Cancerceller tycks älska socker – Otto Warburg hade rätt för 90 år sedan” https://www.youtube.com/watch?v=wF2GuqZGJd8. )
En rätt lång föreläsning som kanske inte är så lätt att förstå men ge den en chans för han förklarar sambanden på ett bra vetenskapligt sätt. I slutet på föreläsningen tar han upp just tesen kring att för mycket socker skadar, särskilt om man redan har cancerceller i kroppen.
 
1985 fanns det 30 miljoner sockersjuka i världen.
2013 fanns det 382 miljoner sockersjuka i världen
 
Prognosen för år 2030 är 552 miljoner sockersjuka.
 
Det är svårt att hitta referensgrupper idag då de flesta kulturer har tillgång till läsk och annan skräpmat. Men det finns naturfolk och i jämförelse med tillexempel Amish-folket i USA, blir slutsatsen att det är något i vår moderna livsstil och kost som gör oss sjuka.
 
Det är ett känsligt ämne och vi vet att man ofta inte ostraffat tar upp frågor om kost och hälsa. Vi har läst en hel del medicinska tidsskrifter, medicinsk statistik, samt forskning kring kost och hälsa. Och ju mer vi läser och lär oss så växer vår motivation allt mer att äta riktigt mat. Det ligger dessutom väldigt nära att tro att ekonomiska intressen styr utvecklingen åt fel håll. Läkekonstens fader Hippokrates sa att låt maten vara din medicin och medicinen din mat. Han var nog inte helt fel ute den killen.
 
För att slå ett slag för god och riktig mat så ska vi idag äta lokalfångad piggvar. Vi ska grilla den och till det göra en liten jordärtskockspuré och till det en härlig sallad. Det finns säkert tungmetaller och annat illavarslande i den fisk vi fångar. Men den är hursomhelst inte inköpt från affären, levererad i kartong av märket Findus eller nåt. Den simmade så sent som igår.
Fyra fina firrar
 
Nu vet vi inte om vi kommer att klara oss från framtida välfärdssjukdomar. Men vi har iallafall gjort allt vi kan utifrån lust och motivation. Och vi hoppas det ska ge oss ett långt och framför allt friskt liv. Framtiden får utvisa.
 
Skepp o Hoj!
 
 
 
 
 
 
 

2 reaktioner på ”Något är sjukt

Lämna en kommentar