Livet ombord på en båt är mestadels underbar, havsutsikt och en stilla rörelse som man knappt märkbart noterar. För vår del så blir ju levnadsstandarden minst sagt hög, med närmast en villastandard med golvvärme, kamin, vanliga toaletter och full ståhöjd som exempel. Men det är klart att oväder och snabb ändring av vattennivån kan ställa det bekväma livet lite åt sidan. Det här med sjöfart är ju intressant, rent historiskt så har ju människan snickrat flytetyg i årtusenden för att kunna färdas över vatten. Redan på vikingatiden som varade mellan 800-1100 e kr ungefär så byggde man många olika sorts båtar, där man än i dag kan imponeras av byggtekniken. Halland tillhörde Danerna, dvs Danmark. Och Bohuslän tillhörde Norge. Gemensamt för dessa båtar var att man la bordläggningsplankorna omlott, det vi kallar klinkerbyggd båt. Denna byggteknik anses ha skandinavisk härkomst och det var först på 1400-talet som kravellbyggda båtar slog igenom i Norden. På kravellbyggda båtar så ligger borden mot varandra och inte omlott och på fartyg så byggde man enligt kravellmetod med ett kilformat nåt avsett för drevning. Idag finns det inte många fiskebåtar kvar i trä, där man behöver ta upp båten med jämna mellanrum för att dreva om. Men i somras när vi var i Danmark så kunde vi se att den fina traditionen lever vidare. Fiskebåtar som fortfarande tjänade sitt levebröd gav sig av i ottan, nymålade och nydrevade med dess klassiska ljusblåa skrovfärg. Träskutan är utrotningshotad och till viss det så är det sorgligt att vi valt att plasta skrovet på vårt fartyg. Men då nästan inga nya träskutor byggs så kommer själva skrovformen bli ett minne blott med tiden, och då kommer vår skuta trots sin plast, att finnas kvar för framtiden. Det ska bli intressant att se var vi står historiskt med vår skuta om ytterligare 20 år…
På vår skuta så fortsätter vårt idoga byggande. Köket börjar bli högst provisoriskt. Vår köks-ö med diskbänk och spis flyttas flitigt runt i den lilla byssan. Och spisen har fått en oroväckande stor lutning så när man steker ägg så ligger alla äggen i ena hörnet. Man får ständigt vrida stekpannan så de glider över till andra sidan tills värmen har fått dem att stationera sig i pannan på ett mer estetiskt normalt sett. Eller så orkar man inte bry sig, varför inte två ägg på varandra stekta i ett hörn..en ny kulinarisk båtspecialitet som går under benämningen Båtbyggar-ägg.
Hurmöret (jo för Tjoppe heter det hurmör, det är ett humör som skapas när det pågår ett hurtänkande) är dock på topp även om Tjoppe haft lite huvudbry gällande väggen som vätter mot styrhytten. Snett och krokigt och böjd och slangar, kopplingar och rör. Helenas bykymmer att bemästra äggen ter sig enklare minst sagt.

Tjoppe tänker och tänker.

Men tillslut så börjar bitarna komma på plats, en liten avskiljande vägg har här tagit form. På denna sida om väggen i anslutning till ingången så ska ett handfat komma upp. Jo det är så, att det första man gör när man kommer in i ett kök är att tvätta händerna. Många regler är det att ta hänsyn till.

På andra sidan ska det bli en bänk som rymmer spis och stekhäll. Det ser inte mycket ut för världen nu, men lugn lugn, vi vet nog vad vi sysslar med.
Medan Tjoppe la pannan i veck så sysslande Helena med att skura babordssidan av däcksbyggnaden. Att tvätta båten är ett ständigt pyssel och för att det inte ska bli så tråkigt så kan man ta en bit i taget.
Och inne i matsalen så börjar de två främre sittgrupperna att ta form. Efter provsittning såväl med som utan konstruktör så är vi alla väldigt nöjda, ytan känns större än vi befarade och man sitter bra trots att bara stommen kommit upp. Nu har vi provat att äta blodpudding i de nya bänkarna..med tallrikarna i knät förstås. Men ändå.

Vår lunch valde vi att inta på styrbordssida..

Härliga diskussioner har vi haft om vår framtid och verksamhet. Tänk att lite bänkar kan få igång en så. Det ska bli ett sant nöje att följa processen..det är allt lite julafton varje dag.
Vi återkommer säkert med nya inlägg i framtiden. Den som lever får se.
Skeppsbyggar-blues!
Tjoppe och Helena
Smart placering av sitt platser med bord + baren!
Söker gärna jobbet i baren :-)))
GillaGilla
Jobbintresset är noterat=)
GillaGilla