Nu har vi jobbat på flitigt ett tag och knappt hunnit fota och än mindre göra något blogginlägg. En regnig eftermiddag så rev vi ner innertaket i maskinrummet, där ska det bli nytt tak och så ska vi måla tankarna och dra ny el.

Uppe på styrhyttstaket har vi dragit dit balkarna och de är nu svartmålade. Ska på två strykningar färg till bara.
Och skrovet på styrbordssidan är nu färdigspacklat, slipat och grundmålat en sista gång. Nu kan vi när som helst börja måla den riktiga färgen…vi önskar oss uppehållsväder!

Tre lager grundfärg och minst lika många lager oljefärg väntar. Det blir många timmar på flotten och den gungar lite hela tiden. På kvällarna fortsätter marken att gunga en aning meddelar Helena som vid något tillfälle också har tagit ett luftsteg vilket för omgivningen ser mycket komiskt ut. Tur att man inte mår dåligt av det (varken av gungandet eller skratten).
Fri sikt!
Tjoppe och Helena
Låter som en billig fylla efter målningen 😉
GillaGilla