Båtkullar!

Med nya krafter gav vi oss på fortsättningen av taket framme i skansen. Med endast ett par bitar kvar så gick vi över på lite målning i lilla hytten.

Och i lilla hytten fick vi prova på test-liter-färgen. Vi var mycket nöjda med den härliga gammeldagsvaniljglassfärgen eller sandfärg som den kanske mer ska heta. En varm ton som samtidigt är ljus för att hytten ska komma till sin fulla rätt. Tyvärr så blev inte fotona så bra, färgen ser inte riktigt ut som på riktigt. Så om någon vill se det äkta resultatet så får man pallra sig till båten och se med egna ögon.

halvvägs..

Nu får vi beställa mer färg innan vi kan fortsätta, litern gick åt i ett nafs.

Innan vi åkte hem så satte vi oss för en fruktstund och vi satt länge och pratade och bara mådde gott. Med rumporna återigen mot golvvärmen och ryggarna mot skrovsidan.

En stark tia på nöjdhetsskalan konstaterar Tjoppe.

Sen åkte vi hem och lekte vanliga människor, åt hemmagjorda köttbullar..

Mors goda båtkullar (uttalas bott-tjullar, inhemskt ord för köttbullar) med potatis, sås och lingon.

Och därefter gick vi på bio och såg filmen Cornelis. Vi tyckte filmen var riktigt bra, men man måste nog vara lite till åren och en diggare av herr Vreeswijk för att uppskatta den. Och det gick säkert två timmar utan att vi tänkte på vår båt!

Jag hade en gång en båt, med segel och ruff och köl! (Av Cornelis från året 1966, vårt födelseår)

Tjoppe och Helena

Lämna en kommentar