Först kom en fråga från ett barnbarn.
– Finns det tuta ombord?
Sen kom två frågor från ett barn. (jo man kan vara nyfiken och undra fast man är fullvuxen så att säga ;))
– Hur gör man med sopor ombord?
-Hur gör man med tiden och klockan när man förflyttar sig med båt länge?
Vi gillar att det väcks frågor och tankar kring ett långseglande. Och det finns många långseglare som har erfarenhet och som lättare kan svara på frågorna än vad vi kan idag. Erfarenheten kommer tids nog.
Svaren ovan lyder, Jo det finns tuta ombord. Ibland måste man kunna tuta på varandra även ute på havet.
Och sopor tar man givetvis hand om, inget får slängas i havet som inte hör hemma där. Men man lever sparsamt och resurssnålt och när man kommer till hamn så slänger man sina sopor där. Det ingår i hamnavgifter att ha all möjlig service runt omkring. Sopkärl/återvinning, dusch- o tvättmöjligheter, internet, vatten, diesel..det är olika väl utbyggt. Men hänger man för ankare så får man ta med sina sopor i land och leta upp ett ställe där det är ok att lämna sitt avfall. Men det är egentligen rätt lite som är sopor efter det man källsorterat, fiskrens o liknande kan ju gå tillbaka till havet och bli ny mat till fiskar.
Och klockan…ja inte behöver man veta tiden på minuten när man är ute och långseglar. Men märker ju när det är soluppgång och solnedgång. Seglar man tillexempel över Atlanten så talar man om UTC. Det är en koordinerad universell tid, vilket är en referens för exakta tidsangivelser. UTC är efterföljaren till Greenwich Mean Time där nollmeridianen går genom Greenwich utanför London. Och därför så är England UTC 0 medan Sverige är UTC +1 (UTC +2 när det är sommartid). Det är ju solens läge som avgör tidsförskjutningen, klockan 12 när solen står som högst på himlen förflyttar sig hela tiden vartefter. Så när man vet i vilken ny tidszon man seglar in i så kan man ändra klockan. Men egentligen så är det mer när man kommer i land som det har någon större betydelse, så man vet vilken tid affären stänger. Men visst, det finns tidtabeller för tidvattenströmmar och då är det ju bra att ha ställt klockan rätt så man inte missar något. Vore trist att komma in i en hamn och man blir torrskodd för man tog fel på tid.

Så här ser tidzonerna ut för Europa. Och det finns tidszoner även i havet, och givetvis för resten av världen.
Man vill ogärna hamna torrskodd oplanerat när man är ute och seglar. Bra att veta när det blir ebb o flod.

Skulle vi hamna såhär så fungerar inte vår kyl och frys då vi använder sjövattenkylning till dessa.
På Marintraffic.com (där man kan följa Wilma och som ligger länkat från vår blogg) så kan man se i vilken tidszon Wilma befinner sig.

Wilma befinner sig i tidszon UTC +1. Nu tar denna inte hänsyn till sommartid, utan det får man hålla koll på själv. Klockan är i själva verket 04:30 i Sverige när fotodumpen gjordes. Men som många vet så ligger vi en timme efter England, som ju också använder sig av sommartid. (se raden ovanför röda ringen)
Så det var lite utförligare svar på frågorna.
Har du någon undran så hör av dig, det är bara roligt. Vi svarar så gott vi kan.
Skepp O Hoj