Hypoxibekämpning och turkost vatten

Generellt så har vi ett bekymmer med syresättningen i våra sjöar och hav. Särskilt Östersjön har svårt att syresättas vilket medför att djurlivet påverkas negativt. Högre organismer såsom fiskar och kräftdjur klarar inte syrekoncentrationer som understiger 2 ml syrgas per liter vatten och dessa flyr från dessa områden för att inte krävas. Svår syrebrist i vatten kallas för hypoxi.
 
Syrebrist är symptom på tre saker,
 
1. Dåligt utbyte med Nordsjön där inflödena är för få och för små för att ersätta den syrekonsumtion som sker i djupvatten.
 
2. Dåligt utbyte med ytvattnet
 
3. Övergödning med algblomning som följd.

När det stormar så syresätts vattnet vilket är gott för inte minst Östersjön, men sannorlikt allt vatten. Många fiskar behöver rejält syrerikt vatten för att må som fina fisken och få fortplantning att fungera.

Ombord så gungar det oförtrutet, torktumlaren s/y Wilma är inne på tredje dygnet med stormar och inatt så har det varit vindstyrkor på trettio sekundmeter. Vattennivån har stigit men då vi ligger i havet och inte i ett vattendrag så är läget lugnt, vår kaj är hög och rejäl och byggd för större tonnage. Vad som däremot har ändrats är att vattnet har börjat att inta en turkos färg, det ser riktigt friskt ut. Och det måste bero på allt syre. Tyvärr är det svårt att uppfatta på bilden nedan men med blotta ögat så är denna färgskala inte alls det man brukar se inne i hamnen.

 
Så trots det obekväma med att det blåser som satan så är detta nyttigt för vårt havsklimat. Hur mycket vi än tycker att klimatet drabbats av dilerium så har vi till faktum i modern tid haft problem med att vinterstormarna har varit för få för att syresätta Östersjön tillräckligt.
 
Så därför gungar vi med och inte emot och hoppas att våra hav och sjöar mår mumma av detta exterma blåsande. Det är bara att binda fast sig och gilla läget. Och så hoppas man att vi nästa sommar kan konstatera att algblomningen minskat i Östersjön och att fiskbeståndet ökar. Heja Heja !
 
Skepp o Hoj
 

Lämna en kommentar