Hänger i fören på skutan

Måsarna nere vid kajen har varit helkonstiga. Nu är våra naturkunskaper något begränsade, men dessa tre fiskmåsar höll på med en konstig dans och sång..nä, skrik kan det närmast kallas. Hade de varit två i antal så hade vi nog gissat på parningsdans, men tre?!! Efter att vi stått och förundrats över denna pippidans så fortsatte vi med projektet. 

Nu har vi hängt och klängt klart på utsidan av båten för denna gång. Den nya brädgången är på plats, och den ska nu spacklas och slipas för att bli jämn och fin inför kommande plastning.

Här pågår tillverkning av spygatter..

Två spygatter på varsin sida av båten..

Aktern klar..

-Ahhh, en ny variant på glassbåt. Klart vi måste ha en glass då. Vi hittade den när vi åkte iväg för lite införskaffning av virke..

Väl tillbaka på båten så arbetade vi på med stävern och fören. Det är ordentligt språng på båten så här hamnar brädgången högt över havet. Flotten, arbetsplattformen och handräckning innefrån båten krävdes för att göra jobbet.

Helena skruvar medan Tjoppe står på flotten och drar vitsar..

Ja och en och en annan var riktigt rolig, nästan för rolig för det blev svårt att utföra jobbet..

Tjoppe står i solen och skruvar..

Helena förser Tjoppe med verktyg och skruv..

Helena spanar in utsikten..

Jo visst duger utsikten när man sitter och jobbar och hänger i fören på skutan..

Sen blev det rast och lite förtäring. På glatt humör så småretas vi lite allt som oftast. Nu fick det sig någon kulmen för när Helena var snabb med en retsam kommentar, så sa Tjoppe att nu får hon passa sig. Han var blixtsnabbt i land och in på båten. Detta händer ibland och då lyfter han upp Helena och bär ut henne på kajen och hotar kasta henne i kalla Nissan. Varpå Helena ber om nåd. Ok, för denna gång säger då Tjoppe och släpper ner Helena –  på kajen alltså. Sen skrattar vi. Just denna gång så hann Helena undan, så när Tjoppe kom inhoppandes på båten och säger med en barsk-full-i-skratt-röst att -VAR ÄR DU???Då hade Helena gömt sig och nu är vår båt lite större än de flesta andras så Tjoppe hade att göra ett tag. Helena blev tillslut hittad, på lilla toaletten som hon kaklade för inte så länge sedan. Sen blev det – inte ett dopp i Nissan. Benådad på nytt. Och skratt!!

Därefter kom vi igång med jobbet igen.

På ena sidan av stävbalken så gick arbetet som en dans..

Men på den andra sidan så fanns en gammal rostig ankar-rulle som gjorde att vi fick riva en hel del för att få bort den.

Hål i båten!!

Äntligen fick vi loss ankar-rullen. Den har sett sina bästa dagar!!

Och med gemensamma krafter så fick vi bort den sista biten järn som stävbalken varit beklädd med.

Med kilometerlånga armar och krokiga ryggar så åkte vi hem och åt Tacos.

-Klart Skepp!

Tjoppe och Helena

Lämna en kommentar