Vi har beställt golvvärmekassetter till salongen nu.

Golvvärmestystemet kommer att bli ett vattenburet system. Till vår hjälp för att få varmvatten kommer vi att ha en pulsonexpanna. Denna har vi inköpt och klar och väntar på att bli installerad i maskinrummet.

Arbetet med detta kommer att fortskrida under våren och till nästa kyliga vinter så kommer vi ha god värme ombord på båten. Förutom detta så kommer vi ha en kamin i salongen.

Då vi båda inte räds för det lilla extra arbetet så kommer vi i ett av golvfacken i salongen inte sätta in golvvärme för här ska vi snickra till en liten vinkällare för lagring av vin. Temperaturen är jämn och idealisk på botten av en båt. Vi kommer att använda oss av ett tonat härdat glas så vinerna får mörker och så man samtidigt kan gå på ”källaren” utan att den skadas. Och kanske en liten belysning så man kan se flaskorna om det kommer någon intresserad på besök eller om man vill inspektera sitt vinlager. Lite fåfängt men ack så roligt!

Mmmm, här kommer både vi och våra gäster trivas tror vi. Tyvärr kan vi inte börja ta emot bokningar än, slutdatum för bygget går inte att överskåda i dagsläget. Men den som väntar på något gott..
Land i sikte!
Tjoppe och Helena
o vad jag saknar er. Var alldeles för länge sen.
GillaGilla