Roder och propeller

Vi har haft några riktigt lååånga dagar med båten. Vädret har ställt till det en del och när det har varit sol och uppehåll så har vi blivit tvungna köra på till mörkrets infall och lite därtill.

De sex stödbenen som båten vilat mot har vi nu lossat en och en och plastat och målat bakom. Även kölen är nu färdigplastad och målad.

Vi håller målar-låda. Grundfärgen var rolig, man kunde lätt plocka ur den gamla färgen ur hinken och återanvända såväl hink som färg. Lite gummigaktig hade den blivit till sin karaktär och passade utmärkt som mössa eller papperskorg (och skräp var det som hamnade i kan tyckas). Tjoppe ville få till en stridshjälm och Helena satsade på en solhatt. -Knasigt, nä nu måste vi jobba på sa vi..

Se vilken ansiktslyftning rodret och propellerpartiet har fått. Rodret är slipat och uppmålat, propellern är slipad och blank och vi har plastat och målat upp snyggt kring axeln.

Väl hemma efter mörkrets inbrott så blev det en trevlig tonfisksallad innan vi dök i säng..

Gott gott.

Vi planerar sjösättning på fredag. Skrovet är målat och klart och vi har sjövattenintagen att montera och några andra små detaljer kvar. Bland annat lite målning och vi håller tummarna för att det blir uppehåll så inte vår sjösättning äventyras. Vi är fantastiskt nöjda med vår arbetsinsats denna sommar och om sanningen ska fram så är vi rätt så slitna. Resten av månaden blir det mycket sömn för redarparet.

Mot nya mål!

Tjoppe och Helena

Lämna en kommentar